Csütörtökön jelent meg a Google hivatalos blogján a hír, amely szerint változtattak a kereső algoritmusán, így mostantól más szempontok szerint rendezi sorba a találatokat a legnagyobb kereső.
Az újítás lényege, hogy az olyan keresésekre, amelyek időhöz vannak kötve, a legfrissebb találatok előnyt élveznek a régebbiekkel szemben. Egy példa: ha az „olimpia” szóra keres valaki, nagy valószínűséggel a 2012-es olimpiára kíváncsi, és nem a 100 évvel ezelőttire, ezért a jövő éviről szóló hírek előrébb kerülnek a találati listán. Ebben az esetben a Google a „Frissesség algoritmust” használja, így az évszám beírása nélkül is tudja, hogy a 2012-es olimpia után érdeklődünk.
De mi a legfrissebb?
Nem kis munka előzte meg, hogy a Google felismerje, hogy az olimpiáról 4 évente, egy sorozatról hetente, egy kiemelt eseményről akár percről-percre friss hírek jelennek meg, de a tervek szerint már tökéletesen működni fog az új algoritmus, amely a kereséses 35%-ánál fogja megváltoztatni a találati listát. A Google befejezte a „Caffeine” web indexelő rendszer fejlesztését, amely lehetővé teszi, hogy a weben keletkező rengeteg adatot még gyorsabban és még pontosabban indexelje.
Az új rendszer a találatok 3 szintjére hat, és különbözteti meg őket egymástól:
- Friss hírek, legfelkapottabb témák: itt nagyon fontos, hogy az újdonságokat, fejleményeket egyből megtalálja a kereső személy, ne csak percek múlva.
- Rendszeresen ismétlődő események: ilyen már a fent említett olimpia is, vagy éppen éves konferenciák, elnökválasztás.
- Gyakran változó információk: ilyen pl. a „legjobb kamera” kifejezésre való keresés. Erre a legrelevánsabb találat mindig más és más, de mégsem rendszeresen frissülő téma, és nem is felkapott téma.
Egyszerűen hihetetlen, hogy a Google milyen matematikai apparátust fektet a keresésbe! Ha nekem kellene megcsinálnom egy ilyen algoritmust, ami milliószor lassabb lenne, mint a google-é.
De ez még mind semmi! Minderre a google-nek óriási tárkapacitást is fenn kell tartania. És ezt akkor is bírja, ha naponta több százezer, vagy éppen millió új honlap keletkezik.
Újból le a kalappal a Google előtt…
És Neked is köszönöm Ádám, hogy figyelsz. Nekem elég rád figyelnem.
Bizony, és milyen szerverterhelést fog okozni a valós idejű Google Analytics 🙂 Elvileg hamarosan az is jön.