Sajnos több, ügyféllel való konzultációkor felmerült már az ügyfelek részéről a következő kérés: keress képet a Google-ben, és használd fel azt! Sajnos ezt nem tehetem. Miért? Ilyenkor felvilágosítom a következőkről:
Mint bizonyára tudja, az interneten található képeket is védi a szerzői jog. Tehát ha pl. a Google képkeresőjében találunk egy olyan képet, amely a vállalkozása profiljának bemutatását elősegíthetné, azt nem használhatja fel! Ennek az ellenkezője egy nagyon gyakori tévhit az online világban!
Mi történhet, ha mégis lopott képet használunk fel?
- Legjobb esetben semmi, mert a jogtulajdonos észre sem veszi a jogsértést. Persze nem érdemes erre a variációra játszani.
- Jobb esetben megkeres a jogtulajdonos, és kéri a kép eltávolítását.
- Rosszabb esetben a jogtulajdonos jogi képviselője keres meg, és ennek bizony az is lehet a vége, hogy fizetni kell a jogsértésért.
Mi a megoldás?
- Megkeresi a képek jogtulajdonosát, amennyiben az fellelhető, és megegyezik vele a felhasználhatóság mikéntjéről. Nekem pl. már volt olyan magyar nyelvű weboldalam, amelyet úgy hoztam létre, hogy az amerikai változat tulajdonosát megkerestem, és megegyeztem vele arról, hogy létrehozhassam a weboldala magyar nyelvterületű változatát.
- Készít(tet) saját képeket a szolgáltatásáról/termékéről. Ez a legjobb megoldás. A leendő ügyfele így tényleg azt láthatja, amit kapni fog, és nem azt, amit a terméke/szolgáltatása neve sugall, mert bizony, nem mindig fedi egymást a kettő.
- Ingyenes képeket használ fel. Ebben az esetben meg kell arról győződnie, hogy a képet ingyenesnek feltüntető weboldal rendelkezik-e azzal a jogkörrel, hogy a képet ingyenesen letölthetőnek és felhasználhatónak tünteti fel. Ez bizony nem egyszerű – ha nem lehetetlen – feladat.
- Vásárol képeket, direkt ilyen célra szakosodott képgyűjteményekből, ún. “stock photo” gyűjteményekből. Természetesen ilyen weblapokon is megállja a helyét a 3. pontban felvetett dilemma. Ilyen honlapokat ezen a következő Google-kereséssel találhat: stock photo.