Weboldal és webáruház tulajdonosként nagyon észnél kell lenni. Elég ha egy kicsit lankad a figyelem, és máris adminisztrátori jogosultságot adott valakinek.
Ebben a cikkben összeszedek (és idővel bővítem) olyan módszereket, amikkel a weboldal tulajdonos megfertőzheti a saját weboldalát.
Nem megfelelő forrásból származó bővítmény és kinézet
Az interneten számtalan forrásból le lehet tölteni egyébként fizetős WordPress bővítményeket és kinézetet. Ezek egy részében „backdoor”, azaz hátsó kapu van, amin keresztül a rosszindulatú terjesztők ki-be járkálhatnak a weboldalon.
Volt olyan WordPress vírusmentesítés munkám, ahol végül kiderült, hogy a fejlesztő letorrentezett kinézetet használt az ügyfél weboldalán. Az ügyféllel vetetett liszenszet, de azon bukott ki a dolog, hogy a liszensz dátuma újabb volt, mint a kinézet telepítésének dátuma.
Hogyan lehet ez ellen védekezni?
Csak megbízható forrásból származó bővítményt és kinézetet szabad telepíteni a weboldalra.
Adathalász e-mailben írtakra „ráugrás”
Egyik ügyfelem is elküldte nekem, és WordPress-es csoportban is láttam, hogy webáruház tulajdonosok kaptak egy ilyen e-mailt:

Mit mondjak?
Profinak néz ki. Az eredeti Woo-s levelekre megszólalásig hasonlít.
Aki letölti és telepíti a felajánlott „biztonsági” frissítést, az hozzáférést adott a weboldalhoz annak, aki az e-mailt küldte.
Hogyan lehet ez ellen védekezni?
Annak ellenére, hogy jól felépített támadásról van szó, meg lehet előzni a bajt. Mutatom a lépéseket és a gyanús jeleket, amik mind-mind oda vezetnek, hogy végül nem kerül telepítésre egy ilyen adathalász próbálkozás.
- Továbbítja nekem az e-mailt. Mivel sok ügyféllel dolgozok, illetve szakmai híreket is követek, ezért jó eséllyel lesz információm az e-mail tartalmáról. Ha mégsem, akkor is a rutinomból kifolyólag feltűnhetnek gyanús dolgok.
- A WooCommerce biztonsági frissítésekről korábban a support@woocommerce.com címről szoktak írni. Itt a feladó nem stimmel.
- Biztonsági frissítést nem úgy adnak ki, hogy külön bővítményt kell telepíteni miatta.
- Ha mégis letölti az ajánlott „javítást”, akkor a kódot át lehet futtattni mesterséges intelligencián, és egyből megmondja, hogy mit is tartalmaz. Mutatom:

Szóval kicsit odafigyeléssel el lehet kerülni ezt az átverés típust is.