A WordPress-ben képfeltöltéskor és oldal vagy bejegyzés létrehozásakor automatikusan generálódik az ún. SLUG a rendszerben. Néha „-2” kiegészítéssel a végén.
Mi a SLUG és az URL között a különbség?
- URL: Egy adott tartalom teljes elérési útja, pl.: https://olcsoweboldal.hu/weboldal-keszites/
- SLUG: A domain név utáni rész. A fenti példa alapján: weboldal-keszites
Hogyan jön létre automatikusan egy SLUG?
- Képfeltöltéskor: A feltöltött kép neve lesz a SLUG, kivéve, ha az már foglalt. Ebben az esetben -2 kiegészítéssel lesz megjelölve a kép. Pl.: auto-2.jpg.
- Oldal, bejegyzés vagy termék létrehozásakor: Az oldal címéből automatikusan generál a WordPress SLUG-ot. Ha egy adott névvel van már tartalom, akkor -2 kiegészítéssel látja el a rendszer. Ha pl. két „Kapcsolat” menüpont van, akkor az egyik „/kapcsolat/” lesz, míg a másik „/kapcsolat-2/”
Hogyan lehet eltüntetni az URL-ből/SLUG-ból a -2 kiegészítést?
Először azonosítani kell a hiba forrását okozó, eredeti SLUG-ot „foglaló” elemet.
Ha előbb képeket töltünk fel a médiatárba, és utána hozunk létre oldalt, akkor is bele lehet szaladni ebbe a hibába. Ha pl. feltöltöttünk már egy kapcsolat.jpg nevű fájlt, akkor az utána létrehozott „Kapcsolat” oldal SLUG-ja „/kapcsolat-2/” lesz.
A megoldás az lesz, hogy a feltöltött fájlt törölni kell, majd utána kell létrehozni az oldalt. Vagy ha már létrejött -2 kiegészítéssel, akkor a kép törlése után már átírható a SLUG „/kapcsolat/”-ra. Amíg a gátló fájl vagy másik tartalom nincs törölve vagy átnevezve, addig a -2 véget nem lehet eltüntetni az URL-ből. Utána a fájl visszatölthető pl. kapcsolat-2.jpg névvel.
Hol lehet átírni a SLUG-ot?
Vagy a tartalom szerkesztésénél, vagy a Bejegyzések/Oldalak listájában, az adott tartalomnál a Gyorsszerkesztés alatt:
Arra érdemes itt figyelni, hogyha az URL régóta elérhető, akkor az átírás után a .htaccess fájlban egy ún. 301-es átirányítással a régi URL-t az újra kell irányítani.
Tipp:
Ha a fenti képen a „Keresőbarát név” résznél lévő SLUG-ot töröljük, és üresen hagyjuk, akkor a rendszer legenerálja automatikusan a tartalom címéből azt. Ez akkor is jól jöhet, ha a tartalom címe változik, és az URL-t nem szeretnénk végigpötyögni a 0-ról.
Fontos kitétel még, hogyha egy másik, de TÖRÖLT oldal vagy bejegyzés akadályozza a -2 kiegészítés nélküli verzió létrehozását, akkor a lomtárból is törölni kell azt, mert csak akkor „szabadul fel” a kívánt SLUG. Ha ennek ellenére sem működik, akkor elvileg (nem próbltam, de a leírás alapján hasznos lehet) a Slugs Manager bővítmény használata segíthet.
Miért kell törölni a SLUG végéről a -2 kiegészítést?
Pár szempont:
- Nem néz ki professzionálisan az URL, ha ilyen van benne. Tehát brandromboló hatással bír.
- A Google felé is jobb beállítás a szám nélküli verzió.
- Affiliate link esetén okozhat problémát az értelmezése. Vagy kevésbé járatos személy nézheti annak, és esetleg nem kattint.
A fentiek után a gyorsítótárazásra használt bővítményben érdemes a cache-t üríteni!