Mik a (pl.: SEO) előnyei a tartalomjegyzék funkciónak?

A tartalomjegyzék funkciót még mindig kevés helyen látom alkalmazni, holott SEO és felhasználói élmény szempontok szerint javasolt lenne. Mi ez, és mire jó?

A cikk tartalma:

Mi a tartalomjegyzék funkció?

Hosszú tartalmak elején (vagy bal/jobb oldalán – mint a Wikipedia-n) megjelenő, a tartalom címsorai alapján létrehozott, a gyors áttekinthetőséget támogató funkció. A funkció cikkek és oldalak esetén is használható.

Egy példát meg lehet nézni a bankkártyás fizetés bekötéséről szóló oldalam elején, vagy itt feljebb, a cikk elején. Így néz ki:

Tartalomjegyzék funkció
Tartalomjegyzék funkció

A tartalomjegyzék az aloldal szövegében lévő H2-H6 címsorokból generálódik. A H2-esek lesznek a fő pontok, míg a H3-asok az alpontok. A H1 felesleges a tartalomjegyzékbe, az úgyis csak az oldal címe.

A tartalomjegyzék elemei kattinthatók (legalábbis így van értelme használni), és tulajdonképpen horgonyként van megoldva az oldalon belüli ugrás. Ebből következik, hogy akár manuálisan is összerakható egy ilyen megoldás egy-egy hosszabb tartalom elé. Csak nem érdemes, mert van rá automatizált megoldás.

Mik az előnyei a tartalomjegyzék funkciónak?

Több előnnyel is bír egy tartalomjegyzékkel ellátott aloldal:

  • A látogatók könnyebben átlátják a tartalmat, hiszen jobban van általa struktúrálva, mint nélküle.
  • A látogatók görgetés nélkül ugorhatnak az őket érdeklő rész(ek)hez.
  • A tartalmon belüli alpont megosztása is könnyebbé válik annak egyedi linkjével (ugyanis minden alpont külön URL-el rendelkezik)
  • Szembetűnő megoldás lévén adja magát a használata.
  • A Google is értékeli a belső linkeket, és generálhat ezekből a találati listán plusz pici („jump-to”) linkeket a fő kiemelés alatt, ami a CTR (átkattintási arány) növelését segíti.

Mikor kell használni a tartalomjegyzék funkciót?

Csak akkor, ha hosszú egy aloldal, és címsorokkal megfelelően van tagolva. Egyéb esetben szerintem nincs értelme, mert akkor a hasznosabb tartalmat tolja csak lejjebb.

Hogyan kell tartalomjegyzéket beszúrni egy oldalra vagy cikkbe?

SEO bővítménnyel
A főbb SEO bővítmények (pl.: All in One SEO Pack, Rank Math, Yoast SEO) tudják ezt a funkciót, és egy külön blokként a tartalom elé illeszthető a tartalomjegyzék (TOC – Table of Contents). Más dolgunk nincs, automatikusan frissülni fog, amint egy új címsor kerül a tartalomba, vagy egy meglévőt módosítunk/törlünk.

Ezt a megoldást javaslom használni.

Egyéb bővítménnyel
Vannak külön tartalomjegyzék bővítmények is a hivatalos bővítménytárban, pl.: Table of Contents Plus. Ezek közül is lehet választani. De ha van SEO bővítmény, akkor érdemes az abban lévő megoldást használni, hiszen akkor nem kell erre a funkcióra még egy bővítményt telepíteni.

Mire kell figyelni a tartalomjegyzék funkciónál?

Van pár dolog, amit érdemes szem előtt tartani:

A hivatkozások működjenek:
A látogató tényleg a kattintásának megfelelő helyre kerüljön az oldalon belül.

Tartalmazzon kulcsszavakat:
Érdemes a H2-H6 címsorokban a kulcsszavakat szerepeltetni.

Ezzel kezdődjön a tartalom:
Mindig a tartalom előtt érdemes megjeleníteni, hiszen ott van gyakorlati haszna.

Legyen automatikus a használata:
Ahol a tartalom hossza indokolttá teszi, mindig jelenjen meg a tartalomjegyzék.

Ragadóssá tétel:
Ha úgy jelenik meg a funkció, hogy görgetéssel mindig „jön” a tartalom mellett, akkor bárhol használhatóvá válik anélkül, hogy a tartalom elejére kellene görgetni.

H3-H6 elemek kizárása:
Ha túl sok címsor van, akkor a kontraproduktív lehet a tartalomjegyzék teljes megjelenítése. Ebben az esetben elég csak a H2-es címsorokból generálni. Ezzel közel egyenértékű megoldás, ha összecsukható, kinyitható tartalomjegyzéket készítünk.

Cikkértesítő

Ha nem szeretne lemaradni az új cikkekről, akkor iratkozzon fel az értesítőre!

Extra ajándékként rögtön elküldöm a 199 weboldal készítés hiba című cikksorozatom elérhetőségét!

Szólj hozzá!